Skip to main content
Sevgi Fatoş Özer portrait

Sevgi Fatoş Özer

Turkey
Speaks Turkish
Certified Trainer since 2022

With the part of her who intuitively knows that something is not suitable for nature, Sevgi searched for years without knowing what she was looking for.

From the world she was born into, she learned that if she had a career, money, and a love, she would be happy. She rolled up her sleeves, saying, "Now it's time to have them, Love". she had enough career and money to maintain comfort, but the emptiness inside deepened.

“Okay, I got it,” she thought, “what was missing was love. No, it didn't happen again. But the emptiness inside of her had not only grown, but deepened.

In 2006, Sevgi started receiving training on a wide variety of topics. She realized that she was trying to meet her need for trust, which was missing in childhood. "Ok, I understand how to do it so that it comes to life." She gave up by saying that it doesn't disappear, she can't do it.

In 2014, Sevgi's path crossed with NON-VIOLENT COMMUNICATION, which helped her to understood what she did not  yetunderstand.

The external motivation, career, money, love, was STRATEGY, NOT NEEDED. These were the strategies she learned automatically to meet my needs for trust, value, importance. These strategies also did not meet these needs. It took Sevgi a long time to understand this.

She realized that in order to meet these needs, she came to the consciousness to take responsibility for her own feelings and needs, and while expressing herself carefully, she also heard others carefully, and then started to live. Thus, Sevgi was able to establish and develop trust-based relationships with herself, loved ones, and all of life (internal motivation).

Sevgi is on a journey, with a HEART DEVOTED TO NON-VIOLENCE. Every time she chooses nonviolence, it makes her next choice easier.

She continues her journey by providing 1-on-1 coaching and mediation services as well as giving trainings to individuals and institutions.

Trainer's primary language

ŞİDDETSİZ İLETİŞİM YOLCULUĞUM…

Sezgisel olarak bir şeylerin doğaya uygun olmadığını bilen yanımla, yıllarca aradım ne aradığımı bilmeden.

İçine doğduğum dünyadan kariyerim, param ve bir de aşkım olursa mutlu olacağımı öğrenmiştim.

“Haydi şimdi bunlara sahip olma zamanı Sevgi” diyerek kolları sıvadım. Bugünkü konforumu sürdürecek kadar kariyer ve para sahibi olmuştum ve içimdeki boşluk sanki daha derinleşmişti.

“Tamam anladım” diye düşündüm “eksik olan aşktı onu da yaparsam bu iş tamam” haydi bir kez daha yola çıkma zamanı ve evlendim. Yok yine olmamıştı içimdeki boşluk büyümekle kalmamış, derinleşmişti.

2006 yılında çok çeşitli başlıklarla eğitimler almaya başladım. Çocukluğumda eksik kalmış güven ihtiyacımı karşılamaya çalıştığımı anladım. Tamam anladım da nasıl yapacağım bunu ki hayata geçsin.

Yok olmuyor, yapamıyorum diyerek vazgeçtim.

2014 yılında, yolum ŞİDDETSİZ İLETİŞİMLE kesişti. Neyi anlamadığımı anladım.

Dış motivasyon olan kariyer, para, aşk STRATEJİ’ydi, İHTİYAÇ DEĞİLDİ. Bunlar güven, değer, önem ihtiyaçlarımı karşılamak için otomatik öğrendiğim stratejilerdi. Bu stratejiler ayrıca bu ihtiyaçları karşılamıyordu. Bunu anlamam (idrak) bayağı zamanımı aldı.

Aslında bu ihtiyaçları karşılamak için, kendi duygu ve ihtiyaçlarımın sorumluluğunu alabilecek bilince gelip, kendimi özenle ifade ederken seni de özenle duymaktan geçtiğini anladım ve yaşamaya başladım. Böylece hem kendimle, hem sevdiklerimle hem de hayatla güvene dayalı ilişikiler kurup geliştirebildim (iç motivasyon) ve devam ediyorum.

ŞİDDETSİZLİĞE ADANMIŞ BİR GÖNÜLLE, yolculuktayım. Şiddetsizliği her seçişim, bir sonraki seçimimi kolaylaştırıyor.

ŞİDDETSİZLİK YOLUNDA GEÇEN HER ANIMA BİN ŞÜKÜR

Yolculuğuma bireylere ve kurumlara eğitimler vermenin yanısıra birebir koçluk ve arabuluculuk hizmetleri sunarak devam ediyorum.

Share this page:

Contact Sevgi Fatoş Özer

{emailcloak=off}