Skip to main content
Alper Süzer Potrait

Alper Süzer

"I see NVC as communicating all the truth with courage & love"
Speaks English, Turkish
Certified Trainer since 2024
"I believe that we need strong force fields all around the globe like communities, like practices that functions based on needs, like organizations that have a vision and making steps towards that vision that are rooted in nonviolence and liberation and that will pull us out of all the grooves of patriarchy."

I was born in Istanbul, Turkey in 1982, in a working class family during a time of fear and oppression following the 1980 coup d’état. I studied Aeronautical Engineering and did extensive work for Airbus. However, after becoming a parent in 2011, my priorities and orientation to life shifted profoundly. I wanted to accompany my children on their life’s journey, and I didn't know how. I stepped into the unknown territory of fatherhood that eventually led me be one of the founders of a democratic school and then to NVC.

I was in a phase of questioning, of understanding what is mine to do.  At a certain point, my vision of a world in which we live together in communities began to come alive again. It was so vivid. It was then that I met Miki Kashtan. Now, after having been a member for 5 years, I am one of the co-holders of the Community; Nonviolent Global Liberation: NGL.

I live part time with my three children Ayaz, Maden Alin, Ateş, and full time with Maya Mey and with Yaren, my partner, in Ankara in a field where also others from the community join us regularly.

I am passionate about working with organizations and communities that are already committed to or want to explore nonviolence and liberation and that are ready for structural change. Because, as I already stated, we need stronger force fields and we desperately need each other. I am also seeing myself a storyteller. If your community or organization is interested in what we are doing in NGL, you can reach out to me. 

Please check what we are all doing in NGL and if you are interested, become an NGL friend and we can be in contact more.

We in NGL do whatever we offer to the world by pure gifting based on needs, meaning there are not predefined prices that you give in order to take something from us. 

Trainer's primary language

"Dünyanın her yerinde kökleri şiddetsizlik ve özgürleşmeye uzanan, yani yaşamı merkeze koyan etkili sistemlere ihtiyacımız olduğuna inanıyorum."


İstanbul'da 1982 yılında, 80 darbesini izleyen baskı döneminde işçi sınıfı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldim. Korku, çocukluk iklimimin büyük bir parçasıydı. Kendimi tanımadığımdan, ne istediğimi bilmediğimden, ismini de havalı bulduğumdan dolayı İTÜ Uçak Mühendisliğinde okudum ve 10 yıl boyunca Airbus için kapsamlı çalışmalar yaptım. 2011 yılında baba olduktan sonra önceliklerim ve hayata bakış açım köklü bir şekilde değişti. Çocuklarıma hayat yolculuklarında eşlik etmek istiyordum ama nasıl yapacağımı bilmiyordum. Ankara’da Başka Bir Okul Mümkün kooperatifi okulu olan Meraklı Kedi’nin kuruluşunda görev aldım. Ortak bir amacı olan bu topluluk deneyimi hayatımı değiştirdi, beni Şiddetsiz İletişim’le tanıştırdı. Şimdi çocuklarım Ayaz, Maden Alin, Ateş’le yarı zamanlı olarak Maya Mey ve partnerim Yaren’le birlikte de tam zamanlı olarak Ankara'da yaşıyor ve NGL’in şiddetsizliğin sistemlerde ve topluluklarda yaşanmasını mümkün kılmaya hayatını adamış insanlarıyla birlikte yol alıyorum. 

NGL’de beni en çok etkileyen şey 2019 inzivasının sonunda şahit olduğum kaynakların ihtiyaçlara dayalı paylaşılmasını sağlayan “armağan çemberi” oldu. Buradan aldığım ilhamın ve gücün etkisiyle aynı yaklaşımı online topluluğun sürmesini sağlayacak şekilde tasarlayıp yürütecek takımın parçası oldum. Kaynaklarla, parayla kıtlık bilinci üzerinden kurduğumuz ilişkinin dönüşmesi üzerine çalışmak bana çok özgürleştirici geliyor. 


Yaşamı odağa alan veya bunun ne demek olduğunu keşfetmek isteyen ve yapısal değişime hazır olan kuruluşlar ve topluluklarla uygulamalar ve eğitimler yapmak konusunda tutkuluyum. Yukarıda belirttiğim gibi, daha etkili sistemlere ya da daha açık ifade edecek olursam birbirimize, topluluklarımıza, güçlerimizi birleştirmeye, bu uğurda işe yarayan pratiklerimizi bir araya getirmeye ve birbirimize ilham olmaya “mecburuz”.


Eğer kuruluşunuz ya da topluluğunuz; klasikleşmiş “para şuna verilir, şu yüzden verilir” kalıplarını yıkarak ve ihtiyaca dayalı sistemleri denemeye - mevcut kapasite ve açıklıklar dahilinde şiddetsizliği işleyişin tüm katmanlarına taşıyarak özgürleşmeye giden yolu keşfetmeye hazırsa benimle iletişime geçebilirsiniz. 


Kendimi tutkulu bir hikaye anlatıcısı olarak görüyorum ve hikayelerin dünyayı değiştirme gücüne inanıyorum. Yaşam merkezli bir topluluk ve organizasyon hedefiyle yola çıkmak ve yolun tüm getirdikleri ile birlikte yolda olmak adına topluluk uygulamalarından ve bu yolla ilgili hikayelerden ilham almak istiyorsanız bana ulaşın.


Bunların hiç biri tam olarak size hitap etmiyor ve yine de NGL’de yaptığımız işleri desteklemek istiyorsanız web sitemizi ziyaret edebilir, NGL dostu olabilir ya da bana yazabilirsiniz. Armağanlarınızın bize ulaşması için sizi desteklemeye hazırım.

 

 

Share this page:

TRAINING FOCUS:

  • Conflict Resolution
  • Education
  • Facilitation
  • General
  • Social Change
“If I use Nonviolent Communication to liberate people to be less depressed, to get along better with their family, but not teach them, at the same time, to use their energy to rapidly transform systems in the world, then I am part of the problem. I am essentially calming people down, making them happier to live in the systems as they are, so I am using NVC as a narcotic.” — Marshall Rosenberg, Social Justice Retreat in Switzerland, June 2005
“If your organization or community is ready to explore the pathway to nonviolence and liberation by; - subverting resource allocation patterns and want to experiment need based systems - bringing nonviolence to all the layers of functioning within the existing capacity and openings you can contact me through Nonviolent Global Liberation Community. I also think of myself as a passionate storyteller and I believe in the power of stories. If you want to be inspired by real world implementation stories, reach out to me.”

Contact Alper Süzer

{emiv>