Uluslararası Yoğunlaştırılmış Konaklamalı Şiddetsiz İletişim Eğitimi (IIT): Ekim 2023

Read this page in English.

9 günlük konaklamalı Şiddetsiz İletişim inzivası

Hayatınızın tüm alanlarına şiddetsizliği ve barışı getirmenize yardımcı olacak konaklamalı Şiddetsiz İletişim inzivası, 6-15 Ekim 2023 tarihlerinde Şirince, İzmir-Türkiye’de gerçekleşecek.

AYRILIKLAR ARASINDA KÖPRÜLER KURMAK

Bu IIT’de umudumuzu yitirmek üzere olduğumuzda bile bizi nelerin biraraya getireceğini araştırmak üzere buluşacağız. Birlikte Şiddetsiz İletişim'in İnsanları kutuplaşma tuzağından karşılıklı anlayışa, bağlantı kurmaya ve yeni olasılıklar yaratmak için işbirliği yollarını bulmaya nasıl destek olabileceğini keşfe çıkacağız.


Bu eğitimi düzenleyen ekiple tanışmak için bu videoyu izleyin (İngilizce ve Türkçe altyazılı):

Bir grupta farklı bakış açıları ve/veya yoğun duygular söz konusu olduğunda, tartışmalar nedeniyle ayrılma/bölünme eğiliminde oluruz. Şiddetsiz İletişim sürecini topluluk içinde yaşamak amacıyla bir diyalog çemberinde bir araya geldiğimizde, yoğun duygu ve düşünceleri ifade ederek ve dinleyerek anlayabiliriz. Bu diyalog karşılıklı anlayışı ortaya çıkarır. Tartışmanın ardında birbirimizin kalbindeki özlemlerle bağlantı kurmak karşılıklı anlayış ve değişim getirir. Yani bir işbirliği alanına doğru adım atabiliriz.

Bu etkinlikte, ilişkilerinizin niteliğini artırmaya, iç huzurunuzu derinleştirmenize ve dünyaya olan katkınızı sunmaya yardımcı olacak becerileri keşfedebilirsiniz.

Şiddetsiz İletişim'i (Şİ) yaşayıp deneyimleyebileceğiniz bu 9 günlük yoğun deneyim, eğitim oturumları, küçük topluluk grupları, yetenekli eğitmenlerden koçluk, geri bildirim, Şİ'nin temel becerilerini öğrenebileceğiniz ve uygulayabileceğiniz bir topluluk ortamı sunacaktır.

Sertifikalı eğitmenlerden oluşan ekibimiz, Dr. Marshall Rosenberg tarafından geliştirilen hem Şİ'nin temel adımlarını, hem de kendi benzersiz uygulamalarını paylaşacak. Farklı ülkelerden, kültürel geçmişlerden, mesleklerden ve yaşam tarzlarından yaklaşık 50 ila 60 kişilik bir grup bekliyoruz.

Group Turkey

Dünyanın dört bir yanındaki insanlar, çatışmaları dönüştürmek, ilişkilerini desteklemek, herkesin ihtiyaçlarının önemli olduğu ve iş birliği içinde karşılandığı bir dünya inşa etmek için Şiddetsiz İletişim becerilerini kullanıyor.

Aşağıdakileri nasıl yapacağınızı öğrenerek, evde, işte ve topluluk olarak  yaşamınızda nasıl daha şefkatli ve barışçıl bir kültür yaratacağınızı gösterecek dinamik bir öğrenme laboratuvarı oluşturacağız.

 1. Kalpten konuşma
 2. Derin, yargılamadan dinleme alıştırmaları
 3. Kendini içten gelen bağlantı ile güçlendirme

 

Temel Bilgiler


Nasıl: Yüz yüze, 9 günlük konaklamalı inziva

Diller: İngilizce, Türkçe ardıl çeviri yapılacak.

Başlangıç: 06 Ekim 2023 Cuma (17:00)

Bitiş: 15 Ekim 2023 Pazar (13:00)

Yer: STOA (Beden Sanatları ve Araştırmaları Merkezi) (Şirince, Turkey)

Sponsor: Uluslararası Şiddetsiz İletişim Merkezi

OrganizasyonÖzgen Saatçilar ve Begüm Keçici

Kayıt Adımları:

 1. Ön kayıt formunu doldurun.
 2. Ödemenizi yapın (veya finansal destek isteyin). Ön kayıt formunu gönderdikten sonra bilgilendirme maili göndereceğiz.
 3. Organizasyon ekibi kalacak yerinizi nasıl rezerve edeceğiniz konusunda size bilgi maili gönderecekler.
 • Not: Eğitimin başlamasından yaklaşık 5 hafta önce, size beslenme tercihlerinizi, özel ihtiyaçlarınızı veya deneyiminizi olabildiğince konforlu ve anlamlı kılacak diğer şeyleri soran bir form göndereceğiz.

 

Bu Eğitimin Hedefleri

Bu eğitimin amacı, aşağıdaki üç alanda size yardımcı olacak bakış açısı ve pratik araçları geliştirmek ve size toplulukta Şİ sürecini 9 gün boyunca yaşama fırsatı vermektir.

1. Bireysel ve Mesleki İlişkiler

break time

 • Sevdiğiniz insanlarla bağınızı ve yakınlığınızı arttırmak   
 • Merhamet ve anlayış uyandıracak şekilde konuşmak
 • Zor mesajları duyduğunda merkezinde ve sakin kalabilmek
 • Öfkeyi net, güvenli, saygılı aynı zamanda da üçlü biçimde ifade etmek ve kabul etmek
 • Uzun süredir devam eden çatışmaları çözme ve acı veren ilişkileri iyileştirme  
 • Çocuklarla kalpten ebeveynlik yapma ve güç mücadelelerinin ötesine geçerek iş birliğine, geçmek
 • Eleştirileri, yargıları ve suçlamaları hayata hizmet eden mesajlara çevirmek

2. İçsel Dönüşüm

 • Suçluluk, utanc ve depresyona yol açan ve acıyı sürdüren düşünce kalıplarını değiştirmek
 • Öfkeyi kendini anlamaya dönüştürmek, böylece iç huzurunu artırmak
 • Şükranımızı  ifade ederek ve kabul ederek canlanmak
 • Koşulsuz sevgiyi eylemlere dönüştürmeyi öğrenmek

3. Başkalarına Katkı ve Sosyal Dönüşüm

 • Şİ'nin başkalarını dönüştürme ve ilham verme gücünü modelleyerek aktarmak ve paylaşmak
 • Öğrencilerin öğrenmeyi ve öğretmenlerin öğretmeyi sevdiği eğitim sistemleri oluşturmak,
 • Gandhi ve Dr. Martin Luther King, Jr.'ın geleneğ ile uyumlu şiddet içermeyen etkili, kalıcı sosyal toplumsal dönüşümün parçası olmak
 • Toplantıları gücün, paylaşıldığı, iş birliğine ve ortaklaşmaya dayanan yöntemlerle kolaylaştırmak ve grup kararları alınmasını desteklemek
 • Bütünsel ve insan odaklı çalışma ortamlarını desteklemek
 • Işte ve toplulukta açıklığı, güveni ve özgünlüğü geliştirmek için başkalarıyla etkileşim kurmak
 • Arabuluculuk yaparak, diğerleri arasındaki ayrılıkları çözmeye yardımcı olarak restorasyonu çatışmaları onarmaya ve uyum sağlamaya çaba harcamak

Bu üç alana öncelik versek te, programda birlikte yaratmaya da yerimiz olacak. Şİ'yi işyerinizde, evde ve topluluğunuzda yaşama ve paylaşma pratiklerinin yanı sıra içsel olarak kendinizle kurduğunuz ilişkide de sizi desteklemek için belirli konu ve uygulama fırsatları ve istekler için programda yer olacak.

 

 Eğitim Ekibi


Eğitim ekibinin her üyesi, Uluslararası Şiddetsiz İletişim Merkezi  Sertifikalı Eğitmenleridir.


Kathleen Macferran

Eğitmen ve Asesör: Kathleen Macferran (ABD)

Şİ Sertifikalı Eğitmeni ve Asesör (2010 yılından beri), kolaylaştırıcı, yazar

Kathleen, Strength of Connection'ın kurucusu ve sahibidir. Barışçıl, adil ve sürdürülebilir bir dünya vizyonuna sahiptir. Şiddetin yerini barışın, nefretin yerini sevginin, eşitsizliğin yerini eşitliğin aldığı ve tüm insanların anlamlı hayatlar yaşadığı bir dünyayı birlikte yaratmaya adamıştır.

20 yıl boyunca Seattle, Washington'daki Özgürlük Projesi için atölye kolaylaştırıcısı olarak görev yaptı ve Şİ, farkındalık, ırksal eşitlik ve baskı karşıtı yollarla hapishanelerin içinde ve dışında iyileştirme ve restorasyon görevleri yapmıştır. Kathleen, kendimizle, sevdiklerimizle ve topluluklarımızla uzlaşmaya götüren pratik becerileri kullanarak kolaylaştırma, sistem kurma ve çatışma dönüşümü sunarak uluslararası seyahatler yapıyor. Bireyler, topluluk grupları, işletmeler, okullar, kolejler, inanç temelli topluluklar, hastaneler, aileler, hapishane mahkumları ve ıslah ve kolluk kuvvetleri çalışanları ile çalıştı.

Şiddetsizlikle çalışmadan önce Kathleen, yirmi yılını klasik müzik şefliği ve kar amacı gütmeyen bir kuruluşun lideri olarak ve yedi yılını bir devlet okulunda müzik öğretmenliği yaparak geçirdi. Hayatının büyük bir bölümünü müzik aracılığıyla topluluklara uyum getirmeye adadı.

Kathleen, Jared Finkelstein ile birlikte “Seçim: Dünyamızın Kutuplaşmasında Gezinmek ve Birbirine Bağlı Yaşamak İçin Bir Saha Rehberi” kitabının ortak yazarıdır. Ayrıca Zürafalar Kalplerini Nasıl Buldu ve Zürafalar Kulaklarını Nasıl Aldı adlı çocuk kitaplarının yazarı ve bu hikayeleri müziğe aktaran çocuk CD'si Giraffe Tales'in koro şefidir. Birden fazla Rainier Chamber Winds klasik müzik kaydının koro şefidir.

Kathleen hakkında daha fazla bilgi buraya tıklayabilirsiniz.


Carl Plesner

Eğitmen: Carl Plesner (Danimarka)

Şİ Sertifikalı Eğitmeni, Ukrayna Barış Mühendisi Okulu Lideri

Carl, 2013'ten beri Sertifikalı Eğitmendir ve kriz müzakeresi, diyaloğu kolaylaştırma ve uzlaşma konularında uzmanlaşmıştır. Vizyonu, okulda zorbalık ve aile içi şiddetten, sokak protestolarına ve silahlı çatışmaya kadar her düzeyde şiddetli çatışmaya diyalog yoluyla barış getirmektir. Fiziksel şiddeti önlemek, durdurmak ve uzlaştırmak için çatışmayı ele alma konusunda eğitimli ve deneyimlidir. Çocuklar, ebeveynler, öğretmenler, sosyal hizmet görevlileri, polis, isyancılar, askeri görevliler ve rahipler, üst düzey politikacılar ve daha pek çok kişiyle çalıştı ve onları eğitti.

Carl'ın deneyimine göre, şiddetin en iyi tedavisi sevgidir ve eğitiminin etiketi ne olursa olsun, tamamen sevme kapasitemizi genişletmek ve sadece şefkatle güç kullanmakla ilgilidir. Danimarka polisi için “mağdur-suçlu” arabulucusu olarak çalıştı. Bu ona uzlaşma zanaatını öğretti ve hem şiddetin kökenlerini hem de şiddetin zararlarını anlamak için zengin bir olanak sağladı. Ukrayna'daki uluslararası AGİT SMM misyonunda diyalog kolaylaştırma görevlisi olarak çalıştı.

Burada, yerel topluluklarda barışçıl çatışma çözümünü desteklemek ve çatışma bölgesinde yerel ateşkesleri sürdürmek amacıyla proaktif olarak (silahlı) çatışmalara dahil olan her taraftan çok çeşitli insanlarla ilişki kurdu. 5 yıl Ukrayna'da Barış Mühendisi Okulu'nda baş eğitmenlik yaptı. Bu programda katılımcılar, diyaloğa dayalı çatışma yönetimi yoluyla yerel sosyal uyumu güçlendirebilmek için diyalog kolaylaştırma, arabuluculuk, müzakere, uzlaşma ve Şiddetsiz İletişim alanlarında 12 aylık tam zamanlı bir programdan geçtiler. Carl Danimarkalı ve çoğunlukla Ukrayna'da yaşıyor ve çalışıyor. Bir karısı ve iki çocuğu var.

Carl hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.


Hagit Lifshitz

Eğitmen: Hagit Lifshitz (İsrail)

Şİ Sertifikalı Eğitmeni, Mifgash (Karşılaşma) Çatışma Dönüşümü (İsrail) Kurucusu ve Direktörü, kolaylaştırıcı

Hagit, İsrail Polis Ofisinde projesini yürüten bir polis memuruyken, Şiddetsiz İletişim'in kurucusu Dr. Marshall Rosenberg’den eğitim aldı. 1996'dan beri çatışma durumlarında Filistinliler ve İsraillilerle çalışarak, çeşitli çok kültürlü ve çok uluslu çatışan gruplarla diyalog ve derin karşılıklı bağlantı ve anlayış süreçlerini kolaylaştırarak geniş saha deneyimine sahip oldu.

Hagit'in çatışma dönüşümü ve arabuluculuk, Sosyal Yardım Görevlisi ve Eğitim Görevlisi, İnsan Hakları, Etik, Demokrasi, İnsan İlişkileri ve Şiddetsiz İletişim alanlarında ve bireyler ve gruplar için danışman olarak uzun vadeli bir saha deneyimi vardır. Hagit, 2014, 2016 ve 2020'de Orta Doğu'daki üç Uluslararası Yoğunlaştırılmış Şiddetsiz İletişim Eğitimin'de, organizasyonda bulundu ve eğitmen olarak görev yaptı. Orta Doğu'da 10 uluslararası yatılı eğitimin ortak girişimini yaptı, organize etti ve eğitim verdi. Carl Plesner’in Ukrayna'nın Kiyv kentindeki Barış Mühendisleri Okulu'nda eğitmendir. Vivet Alevi ve ekibiyle Şİ Sertifikasyon Asesörlük eğitimindedir. Son 9 yıldır İsrail'de Şİ eğitmenleri yetiştirmiştir.

Hagit'in Şİ alanında başlıca ilgi alanları şunlardır: 1) Filistin ve İsrail gibi çatışan gruplar arasında diyalog; 2) Dini ve din dışı; 3) Acı dolu geçmişi olan farklı etnik gruplar; 4) Kriz zamanlarında, özellikle savaş ve siyasi çatışmalarda dayanıklılık; ve 5) Koruyucu güç kullanımı.

Hagit'in eğitimi: İbrani U. Kudüs, İsrail'den Eğitim Danışmanlığı Yüksek Lisansı, B.A. Davranış Bilimleri Doktorası, Ben Gurion U. Beer Sheva, İsrail, Çatışan gruplar için profesyonel kolaylaştırıcı, İsrail'deki mahkemeler için profesyonel arabulucu, İsrail'deki mahkeme arabulucuları için profesyonel eğitmen.

Hagit hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 


Judy Bleil Saruhan

Eğitmen: Judy Bleil Saruhan (Türkiye)

Şİ Sertifikalı Eğitmeni ve kolaylaştırıcı

Şİ’deki 15 yıllık deneyiminde Judy, yaklaşık 45 ülkeden eğitmenler ve katılımcılarla çalışarak ve onlardan öğrenerek Şİ'nin evrenselliğini deneyimleme fırsatı buldu. Halen Türkiye'deki 11 CNVC Sertifikalı Eğitmenden biridir. Judy, kurumlara, okullara, velilere ve özel gruplara İngilizce ve Türkçe atölye çalışmaları sunarken, aynı zamanda sertifikalı eğitmen olmayı düşünenler ve becerilerini geliştirmeleri için yıl boyu süren, derinleşme ve liderlik programlarına da liderlik ediyor. Ayrıca destek, netlik, kendi kendine bağlantı ve kendileri için en önemli olan şeylere doğru ilerleme kaydetmenin somut yollarını arayan bireylere özel bire bir empati seansları ve empatik koçluk sağlıyor.

Judy, Türkiye'de Şİ Derneği'nin yönetim kurulu üyesidir ve öncelikli olarak Eğitimde Şİ ile ilgili projelere odaklanmıştır. 2016 yılından bu yana eğitim konferanslarında sunucu, konuk konuşmacı ve atölye lideri olarak görev yapmaktadır. Bir anne olarak Şİ'yi ebeveynlerle paylaşmakta anlam buluyor ve 2017'den beri Gizem Alav Şapçı ile birlikte yarattığı “Ebeveynliğin Kalbi” programını çocuklarla çalışan ailelere ve yetişkinlere sunuyor. Bir sanatçı olarak Judy, sanata olan tutkusunu Şİ'yi birlikte yaşamaya ve paylaşmaya getirdi ve Hülya Tosun ile “Sanat’la Şiddetsiz İletişim” ve “Olduğun Yerden Başla” atölyelerini geliştirmek için çalıştı. 2020’de Türkiye'nin ilk Mentorluk Programı'nı Vivet Alevi ve Deniz Spatar ile birlikte geliştirip sundular. 2021’den bu yana LIPRO (Liderlik Programi) Vivet Alevi ile birlikte gelistirmeye ve sunmaya devam ediyor. Bu programin odağı: değişim için liderlik ve Şİ bilincinin sistemlere aktarılmasını desteklemek.

Judy ayrıca Türkiye'de Şİ'yi zenginleştirmek için dünyanın dört bir yanından eğitmenlerle çalışmaktan keyif alıyor. Örneğin, "LIPRO" için John Kinyon, Roxy Manning ve Kit Miller'ı konuk eğitmen olarak davet etti. Türkiye'deki meslektaşları ile Sura Hart ile  “No Fault Zone” oyununun Türkçe versiyonunu hayata geçirmek için; Türkçe “Grok-it”i sunmak için Jean Morrison ile; ayrıca Türkiye'de “The Blame Free State”i paylaşacak olan François Beausoliel ve “Radical Honesty”i paylaşacak Yoram Mozenson ile iş birliği yaptı. ABD'de doğup büyümüş olmasına rağmen, Judy 30 yılı aşkın süredir Türkiye'de yaşıyor. Evli ve oğlunu ve kızını İstanbul'da büyüttü. Judy, Şİ'den önce eğitim, kalite danışmanlığı ve tekstil alanlarında çalıştı.

Judy hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.


Vivet Alevi

Eğitmen: Vivet Alevi (Türkiye, Almanya)

Şİ Sertifikalı Eğitmeni ve Asesör

Vivet Türkiye'de doğup büyüdü, Berlin'deki Sanat Üniversitesi'nde Görsel İletişim okudu ve yetişkinlik hayatının tamamını Almanya'da geçirdi. 18 yıldır Berlin-İstanbul arası gidip geliyor. Yetişkin eğitiminde sosyal pedagog olarak çalıştı. Şİ'yi 1999'da öğrenen Vivet, 2002'de Marshall Rosenberg ile tanıştı ve 2004'te Sertifikalı Eğitmen oldu. 2011'den beri CNVC'nin Almanca konuşulan kuzeydoğu takımında Asesör olarak görev yapıyor. 2005 yılından beri Türkiye'de Şİ tohumlarını ekiyor ve şimdi büyüyen Şİ Topluluğunu görmekten memnuniyet duyuyor.

Vivet, 2013 yılında İstanbul'da Türkiye Şiddetsiz İletişim Derneği’nin (www.siddetsiziletisim.org) kurucu başkanı. 2018'de Şiddetsiz İletişim kitaplarını Türkçeye kazandırmak için Özgen Saatçılar ve Deniz Spatar’la Şiddetsiz Kitaplığı kurdu, https://www.siddetsiziletisimkitapligi.com/ . Buna ek olarak Almanya, Türkiye, Kıbrıs ve Slovenya'da birçok eğitim verdi. Meslek deneyimim, yaşam tecrübem ve Şiddetsiz İletişim desteği ile bireylere, çiftlere, gruplara ve kurum ve kuruluşlarda çalışanlara eğitim seminerleri/atölye çalışmaları, arabuluculuk, danışmanlık ve mentörluk hizmeti sunmaktadır. Vivet iki alanda tutkuludur: Biri çocuk gelişiminin korunması için özellikle çocuklara bakım veren yetişkinlere odaklanmak. Diğeri de 2020'den bu yana, kişisel gelişim ve toplumsal dönüşüm arasında köprü kurmaya odaklanmak.  Judy Bleil-Saruhan ile değişim için liderlik ve Şİ bilincinin sistemlere aktarılmasını desteklemek için eğitim programları geliştiriyor.

 Vivet hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Organizatörler

 

Ozgen Saatcilar portrait

Özgen Saatçilar (Türkiye, Almanya)

Şİ Sertifikalı Eğitmeni ve kolaylaştırıcı

2012’de içinde bulunduğu ve parçası olduğu ekoloji topluluklarından duyduğu Şiddetsiz İletişim ile 2013’te tanıştı. 2014 yılından beri Türkiye’nin çeşitli illerinde Şiddetsiz İletişim eğitimleri organize etmektedir. 2016 yılında Türkiye’de ilk defa düzenlenen IIT (Yoğunlaştırılmış Şiddetsiz İletişim Eğitimi) organizatörlerinden biridir.
2018 yılından beri Türkçe konuşan ve dünyanın farklı yerlerinde yaşayan katılımcılarına online kısa dönem ve uzun dönem programlar sunmaktadır. 2019 yılından itibaren diğer eğitmen arkadaşları ile birlikte hazırladıkları Şiddetsiz İletişim Yıllık Programı 100’den fazla öğretmene ulaştı. 2022 yılı itibari ile bu öğretmenler arasından davet ettikleri 5 kişilik ekibi mentörlük vererek destekliyoruz ve Öğretmenlerle Deneyim Buluşmaları organize ediyoruz.

2019 yılında sertifika sürecini tamamlayarak Şiddetsiz İletişim Sertifikalı Eğitmeni olan Özgen, şu an Türkiye’deki 11 sertifikalı eğitmenden biridir.
2019-2022 yılları arasında kurumlarda Şiddetsiz İletişim’i hayata geçirme niyeti ile Almanya’da bir şirkete danışmanlık vermiştir. Buradan kazandığı bilgi ve deneyimle Türkiye’de çeşitli kurumsal firmalarda danışmanlık yapmaya ve eğitimler vermeye devam etmektedir. 

2019 yılında iş birliği içerisinde olan topluluklarda Şiddetsiz sistemler kurmak niyetiyle Şiddetsiz İletişim Online Alıştırma Akşamlarını başlatmıştır. Niyeti Şiddetsiz İletişim pratik etmek olan organizasyon herkesin ulaşabileceği bir kol mesafesinde olmaya özen göstererek toplumun farklı kesimlerinden 5000’den fazla kişiyi ağırlamıştır. Her yıl organizasyon içinde çalışmaya gelen bugüne kadar 12 kişiye Şiddetsiz İletişim’den ilhamla Şiddetsiz Organizasyonlar kurma konusunda deneyim sağlamaktadır. Bunlara ek olarak yurtdışından gelen 15 ten fazla yabancı eğitmeni de Türkiye topluluğu ile buluşturmuş ve yeni öğrenmeler ve yeni deneyimler kazanma konusunda hem içinde iş üretenleri hem de Türkiye Şİ topluluğunu desteklemektedir.

2020 yılında Şiddetsiz İletişim Kitaplığı yayınevini kurucu ortakları ile birlikte kurmuş ve o günden beri gönüllü olarak kitaplığın finansal işlerini yönetmektedir. Şiddetsiz İletişim kitaplığı şu ana kadar 3 kitap ve 7 kitapçık basmıştır ve çatısı altında Türkiye’de şimdiye kadar yayınlanmış Şiddetsiz İletişim kitaplarını okuyucu ile buluşturmaktadır.

Bunlara ek olarak Özgen, Şiddetsiz İletişim öğrenmeye devam etmekte, bilgisi ve deneyimini katıldığı online ve yüzyüze eğitimlerle zenginleştirmektedir. En son 2022’de Almanya’da düzenlenen IIT’ye katılmış ve 18 farklı ülkeden 65 katılımcı ve 3 farklı ülkeden 5 eğitmenle öğrenme yolculuğuna unutulmayacak bir deneyim daha eklemiştir.
Çatışma ve anlaşmalık halinde olan taraflara arabuluculuk desteği sunan Özgen, empatik koçluklarla da topluluğunu, krurumsal eğitimlerle de kurumları desteklemektedir. Odağına Şiddetsiz Sistemler kurmak, işbirlikleri içine ve iş üreten tüm organizasyonlara Şiddetsizliği getirmek, güç ve ayrıcalıklar farkındalığı, romantik ilişkilerde barış ve öğrenme sistemlerinde kültürel değişikliği yaratmayı alan Özgen, Almanya’da eşi ve kedileriyle beraber yaşamaktadır ve kalbi her daim Çanakkale kırsalındaki evinde atmaktadır.

Özgen hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.


Begum Kecici portrait

Organizer: Begüm Keçici (Türkiye)

14 yıldır Uluslararası Finansal Raporlama alanında çalışan Begüm, topluluk destekli tarım ve ekolojik gıdayı destekleyen topluluklarla çalışan bir permakültür tasarımcısıdır. Bir oğlu ve bir kızı olmak üzere iki çocuk annesidir.

Begüm, ikinci çocuğunu doğurduktan sonra Şiddetsiz İletişim'e başladı ve büyük çocuğunda davranış değişikliğine tanık oldu. O zamana kadar Şİ'nin çocuklarından çok onun şifa alanı olduğunu keşfetti. Şİ'nin yardımıyla, kendine odaklanma ve başkalarıyla ve kendisiyle empatik olarak bağlantı kurma gücü verdi. Şİ alanlarında "kendini gerçekleştirme gücü" ile tanıştı.

 

 Maliyet

 

Bu eğitimin maliyeti iki bileşen içerir:

1) Eğitim ücreti

2) Konaklama ücreti (oda ve yemek)

1. Eğitim Ücreti (USD):

 • 1,989$ - Erken kayıt İndirimli fiyatı (18 Haziran 2023'e kadar geçerli) - TL’ye çevirmek için tıklayın
 • 2,340$ - Standart fiyat (19 Haziran 2023 ve sonrası için geçerli) - TL’ye çevirmek için tıklayın

Türkiye'de veya aşağıda listelenen ülkelerden herhangi birinde tam zamanlı ikamet ediyorsanız, aşağıda size özel olarak tasarlanmış bölgesel eğitim ücretini almaya hak kazanırsınız:

 • 800$ - Erken kayıt İndirimli fiyatı (18 Haziran 2023'e kadar geçerli) - TL’ye çevirmek için tıklayın
 • 1,000$ - Standart fiyat (19 Haziran 2023 ve sonrası için geçerli) - TL’ye çevirmek için tıklayın

Bu öğrenim ücretinin geçerli olduğu ülkeler şunlardır:

 • Ermenistan
 • Azerbaycan
 • Bulgaristan
 • Kıbrıs
 • Gürcistan
 • Yunanistan
 • İran
 • Irak
 • Suriye
 • Türkiye

Not: Bölgesel öğrenim ücreti indirimi aşağıda belirtilen indirimlerden herhangi biri ile birleştirilemez.

Ek öğrenim indirimleri (bu indirimlerden yalnızca birini uygulayabilirsiniz):

 • Kayıtlı Sertifikasyon Adayları için %15
 • Daha önce CNVC ile yoğun bir eğitime katıldıysanız (ve bunun için ödeme yaptıysanız) %10
 • 6 ay veya daha uzun süredir CNVC'nin destekleyici üyesi iseniz %10.

Finansal destek:

Not: Ön kayıt formunu doldurduktan sonra maddi yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Mevcut indirimleri uyguladıktan sonra, öğrenim ücretini karşılayamıyorsanız, öğrenim ücretinizi daha da azaltmak için mali yardım talep edebilirsiniz. (Not: Konaklama oda ve yemek-  için yardım sunmuyoruz.) Sınırlı miktarda mali yardımımız var ve aşağıdaki kriterlerden bir veya daha fazlasını karşılayan kişilere öncelik veriyoruz:

 1. Şİ ağındaki diğer kişilerle aktif olarak iş birliği yapan,
 2. Bu eğitimde öğrendiklerini eğitim, hükümet, çevresel sürdürülebilirlik, eşitlik ve kapsayıcılık gibi alanlarda veya bir STK veya toplum temelli kuruluşta etki yaratmak için kullanabilecek olan,
 3. Daha az yüz yüze Şİ eğitimi olan bir bölgeden olan,
 4. Finansal kaynaklara daha az erişim sunan bir ekonomik sistemin parçası olan,
 5. Dezavantajlı bir gruptan gelen (ırk, etnik köken, köken, din, cinsiyet kimliği, sınıf),
 6. İş yeri, aile veya dahil oldukları kuruluşlar gibi diğer mali destek kaynaklarını araştırmaya istekli .(mümkün olduğunca çok insanı dahil ederken bu eğitime ev sahipliği yapacak kaynakları bulma konusunda bizimle iş birliği halinde olmak için)

Group Turkey2. Konaklama (oda ve yemek), USD  - : - TL’ye çevirmek için tıklayın

 •  990 $ - Tek Kişilik Oda (özel banyo ve WC)
 •  675 $ - Çift Kişilik Oda (özel banyo ve WC) - 1 kişi ile paylaşımlı oda
 •  450 $ - TÜKENDİ - Üç Kişilik Oda (özel banyo ve WC) - 2 kişi ile paylaşımlı oda
 •  405 $ - TÜKENDİ - Dört kişilik oda (özel banyo ve WC) - 3 kişi ile paylaşımlı oda
 •  315 $ - Yurt, kadınlar için, (ortak banyo ve WC)
 •  315 $ - Çadır (kendi çadırınızı getirin)


Notlar:

 • Konaklama ücreti ilk gün akşam yemeği ile başlar son gün öğle yemeği ile biter, etkinlik boyunca tüm yemekler dahildir.
 • Odalar ve oda tipleri sınırlıdır ve ilk gelenin kullanım önceliği vardır; tercih ettiğiniz oda tipini elde etme olasılığınızı artırmak için kayıt olur olmaz konaklama yerinizi ayırtmanızı öneririz.
 • İki kişilik, üç kişilik veya dört kişilik bir oda seçerseniz, kendi oda arkadaşınızı/arkadaşlarınızı seçebilir veya sahip olduğunuz tercihlere göre onları atayabiliriz.
 • Nevresim sağlanacaktır, ancak lütfen kendi havlunuzu getirin.

 

İptal politikası:

A. İptal edersek:

Bu eğitimi iptal edersek %100 geri ödeme alırsınız (veya isterseniz ödemenizi 2 yıl içinde başka bir IIT’de kullanabilirsiniz.)

B. İptal ederseniz:

6 Eylül 2023'e kadar iki seçeneğiniz var:

 1. Ödemenizin %100'ünü 2 yıl içinde gelecekteki bir IIT’ye aktarabilirsiniz, veya
 2. Geri ödemesiz 150 $ eğitim depozitosu eksik olarak geri ödeme alabilirsiniz

7 Eylül 2023 ve 2 Ekim 2023 tarihleri arasında iptal ederseniz iki seçeneğiniz var:

 1. Ödemenizin %75'ini gelecekteki bir IIT’ye aktarabilirsiniz, %25’i CNVC’de kalıyor, veya
 2. %50 geri ödeme alın (%50 CNVC’de kalır).

3 Ekim 2023 itibari ile geri ödeme yapamıyoruz ve IIT'ye katılım için ödeme kabul etmiyoruz.

Not: Vadesi gelen geri ödemeler, iptalin ardından 2 hafta içinde yapılacaktır.

Konaklama ile ilgili iptallariniz için lütfen organizasyon ekibi ile iletişime geçer misiniz: [email protected]?

Son olarak, bu eğitim başlamadan önce, herkes için güvenli, destekleyici ve kendi iyiliğiniz için seçimler yapmanızda sizi destekleyen bir ortam yaratmak için sizden birkaç anlaşma yapmak için onay isteyeceğiz. Bu anlaşmayı incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Konum

 

Stoa Venue

Mekan:

STOA (Beden Sanatları ve Araştırmaları Merkezi) (Şirince, Turkey)

Address: Sirince Mahallesi, Kayserkaya Sokak No:20, Selcuk, Izmir, 35290, Turkey

 

Stoa, İzmir iline bağlı Şirince köyünde kurulmuştur. Şirince, doğası ve mimari dokusuyla eşsiz bir Ege köyüdür. Cennetten bir köşe, Efes antik kenti ve Meryem Ana Evi'ne 20 dakika. Bu özellikleriyle Stoa, eğitime ve inzivaya çekilmeye gelen herkes için mükemmel bir ev sahibi olacaktır.

Mekanın adı "Stoa" binlerce yıllık geçmişe sahip bir felsefe geleneği ile özdeşleşmiş ve halen geçerliliğini koruyan bir kelimedir. Stoacı olduğumuzu iddia etmesek de, Stoacılığın birçok önemli ilkesini bazen farkına bile varmadan benimseyerek ilerlediğimize inanıyoruz. Bunların en önemlisi, Stoacı geleneğin iyi bir yaşam arayışı olmasıdır.

Bu geleneğe göre iyi bir hayatın kurulması, çatışmaların ötesine geçmek isteyen bir dinginlik arayışını içerir. Huzur ise Stoacılara göre geniş anlamda doğa ile uyum içinde yaşamaktan başka bir şey değildir çünkü doğa mükemmel bir tasarımdır.

 

 Seyahat

 

Seyahat Vizesi:

Başka bir ülkeden Türkiye'ye seyahat ediyorsanız vize almanız gerekebilir. Ayrıntılar için lütfen ülkenizdeki Türk Büyükelçiliğine danışın. Vizenize başvurmak için davet mektubuna ihtiyacınız varsa, lütfen bize e-posta gönderin.

Hava yolu ile:

En yakın havaalanı olan İzmir Adnan Menderes (ADB), mekana karayoluyla 60 km uzaklıktadır. Havalimanından İZBAN trenine binerek Tepeköy'e gelin (yaklaşık 15 dakika). Tepeköy'de aktarma yaparak Selçuk'a trenine binin. Zaman çizelgesi için tıklayın. Selçuk'a vardığınızda, Selçuk Otogarı'na yürüyün (yaklaşık 650 m, 8 dakika) ve Şirince'ye giden bir dolmuşa binin. (daha fazla bilgi aşağıda Selçuk-Şirince Otobüs kısmını okuyabilirsiniz).

Mekana ulaşmanın bir diğer alternatif yolu ise havalimanından mekana özel ulaşım hizmeti düzenlemek. Havalimanı ile Selçuk arasında yolcu taşımacılığı yapan özel firmalardan Last Minute Tourism (rezervasyon yaptırmak için 00 90 256 614 55 55 numaralı telefonu arayabilirsiniz).

Özel araç ile:

break time

Harita (Google Haritalar)

 İzmir'den mekana:

 1. Kazımdirik konumunda D300 üzerinden, İzmir Çevre Yolu/O-30/E87 hedefine gidin.
 2. Belevi konumundan İzmir-Aydın Otoyolu Belevi Bağlantısı hedefine gitmek için E87 rotasını izleyin. İzmir-Aydın Otoyolu/O-31/E87 üzerinden çıkış yapın.
 3. D550 ve Değirmen Boğazı Sk rotasını izleyin.
 4. Şirince ile Stoa arası 800 m. yürüme mesafesinde. Yol boyunca işaretler var.

İzmir ADB’den mekana:

 1. Sevgi konumunda Adnan Menderes Havalimanı çıkışı üzerinden Menderes-İzmir-Aydın Yolu/D550 hedefine gidin.
 2. Şht. Pilot Tğm. Deniz Taylan Cd. konumuna gitmek için Menderes-İzmir-Aydın Yolu/D550, İzmir-Aydın Otoyolu/O-31/E87 ve D550 rotasını izleyin.
 3. Değirmen Boğazı Sk rotasını izleyin.
 4. Şirince ile Stoa arası 800 m. yürüme mesafesinde. Yol boyunca işaretler var.

 

Otobüs:

Türkiye'de farklı otobüs terminalleri ve otobüs durakları var. Bilet için buraya tıklayabilirsiniz. Varış noktanız Selçuk (İzmir) olacaktır. Selçuk'tan Şirince'ye minibüsle gelebilirsiniz.

Selçuk'tan Şirince'ye Otobüs:

Ekim ayında ilk otobüs 07:40 kalkışlı, son otobüs ise 18:30 kalkışlıdır. Minibüs her 30 dakikada bir hareket etmektedir ve Selçuk-Şirince arası yolculuk 40 dakika sürmektedir. Şirince - Stoa arası 800 m'dir (yürüme mesafesinde). Yol boyunca işaretler var.

 

 Kovid-19

Seçim ve özgürlüğe değer verirken sağlığınızı ve güvenliğinizi önemsiyoruz. Bu nedenle, açık ve kapsayıcı bir sağlık ve güvenlik politikası ile önlemleri oluşturmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya niyet koyduk. Bu güvenli, yasal, canlı, yüz yüze etkinliği organize etmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Eğitimin organizatörleri, varsa, Türkiye için Kovid ile ilgili düzenlemeleri ve protokolleri araştıracak ve sizi güncelleyeceklerdir.

CNVC ve organizatörler, etkinlikte herhangi birinin Kovid testinin pozitif çıkması ve/veya Kovid ile ilgili semptomlar göstermesi durumunda (test sırasında olanlar dahil) ne olacağına ilişkin başlangıç ​​tarihinden itibaren 4 hafta içinde Kovid ile ilgili politikalar ve protokoller oluşturacaktır.

 • Herhangi bir nedenle konaklaması sırasında bir misafire Kovid-19 teşhisi konması durumunda, bu kişi otel tarafından belirlenen izolasyon odasında kalacak, bu odadan çıkmayacak ve dışarıdan ziyaretçi kabul etmeyecektir.
 • Kovid-19 teşhisi konulan misafirlere, konaklama sözleşmesine uygun olarak, sözleşmede belirtilen süre boyunca oda ve kat hizmetleri sağlanacaktır.
 • Bir misafirin Kovid-19 teşhisi ile izole edilmesi durumunda, konuğun imzalamış olduğu konaklama sözleşmesinin şartları uzatılabilecek ve misafire ek olarak sağlanacak izolasyon odaları nedeniyle ilave ücret uygulanabilecektir. Konaklama sözleşmesi ve varsa ek masraflar (ilaç, hastaneye sevk, özel diyet, doktor ve hasta bakım desteği) misafir tarafından karşılanır.
 • Talep edilmesi durumunda oturumlara Zoom bağlantısı organizatörler tarafından sağlanacaktır.